8 نکته طلایی خرید یخچال

در این مقاله قصد داریم8 نکته طلایی خرید یخچال را با شما در میان بگذاریم. رعایت این نکات به شما در انتخاب هوشمندانه یخچال کمک می‌کند. هر یک از نکاتِ 8 نکته طلایی خرید یخچال به خودی خود دارای اهمیت ویژه ای هستند. این نکات اولویت بندی خاصی برای دسته بندی از یک تا 8 نکته را ندارند. هر فردی با توجه به سلیقهٔ خود این نکات را اولویت بندی می نماید. برای آنکه خرید معقول تری انجام دهیم، همیشه نیاز به اندکی تحقیق و مطالعه داریم. ما در مقالهٔ 8 نکته طلایی خرید یخچال تا حدودی سعی نموده ایم در این زمینه راه گشا باشیم. لطفاً به یاد داشته باشید یخچال قلب تپندهٔ هر خانه ای است. حفظ و نگهداری مواد غذایی هر خانه ای به عهده این وسیله کاربردی است. پس جای تعجب ندارد که ما این مقاله را با اوج حساسیت و ریزبینی خاصی نوشته باشیم.

8 نکته طلایی خرید یخچال

اگر می خواهید مواد غذایی برای مدت قابل توجهی سالم بمانند، باید به فکر نگهداری درست آن باشید. برخی از مواد غذایی اگر در فضای باز و به دور از محل نگهداری مناسب قرار بگیرند، به سمت فاسد شدن هدایت خواهند شد. فاسد شدن مواد غذایی در فضای باز و بدون سرمایش مناسب، سلامتی انسان را به خطر می اندازد. حتی زمانی که از غذای فاسد شده استفاده نکرده اید اما بوی آن به مشام رسیده نیز خطر آفرین است. اکثر بیماری ها از راه دستگاه تنفسی و لوله گوارشی وارد بدن انسان می شوند. برای جلوگیری از خطرات ناشی از مواد غذایی آلوده و فاسد شده باید به فکر خرید یک وسیله کاربردی مانند یخچال باشید. یخچال ها در تنوع بالایی در بازار موجود می باشند. اما فارغ از تنوع مدل، هدف مشترک آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. هدف اصلی تمام یخچال ها سالم نگهداشتن مواد غذایی است.

۱ – آیا به فضای آشپزخانه هنگام خرید توجه می کنید؟

اولین نکتهٔ 8 نکته طلایی خرید یخچال این است که باید قبل از خرید یخچال به محل قرار گرفتن آن در آشپزخانه فکر کرده باشید. اگر فضای آشپزخانهٔ شما کوچک است، لطفاً به مدل های دوقلو و حتی ساید بای ساید فکر نکنید. مدل های داخل بازار آنقدر تنوع دارند که بدون نگرانی مدلی مطابق نیاز شما و ابعاد آشپزخانه تان پیدا می شود. برای مثال مدل های بالا و پایین دو درب، بالا و پایین فرنچ یا کشویی واقعا مناسب چنین فضاهایی هستند. اگر فضای آشپزخانهٔ شما بزرگ است، بدون شک می توانید مدل های با ابعاد بزرگ تر را انتخاب نمایید. برای چنین فضایی می توانید یخچال دوقلو و ساید بای ساید بخرید. شما می توانید یخچال ۳۰، ۳۴ یا ۴۰ فوت انتخاب نمایید. این موضوع کاملاً به نظر و سلیقه شما و نیز تعداد اعضای خانواده تان بستگی دارد. ضمن آنکه ورودی خانه و نیز آشپزخانه را در نظر داشته باشید.

۲ -چرا ابعاد یخچال به هنگام خرید مهم است؟

دومین نکته از 8 نکته طلایی خرید یخچال در نظر گرفتن ابعاد خود یخچال است. ابعاد موضوع بسیار مهمی در انتخاب یخچال مناسب است. به طور کلی ظرفیت داخلی یخچال ها را با لیتر و ابعاد خارجی آن را با فوت اندازه گیری می کنند. هرچند شرکت‌های تولید کننده لوازم خانگی علاقهٔ چندانی به واحد فوت ندارند و بیشتر ملاک آنها لیتر است. اما واحد فوت برای مصرف کنندگانی که از یخچال در آشپزخانه استفاده می کنند، بسیار حائز اهمیت است. به طور کلی یخچال ها در مدل های دوقلو، ساید بای ساید، یخچال های بالا و پایین و یخچال های هتلی به بازار عرضه می‌شوند. آنچه در یخچال مهم و اساسی است؛ ارتفاع و عرض می باشد. چون بیشتر آشپزخانه‌ ها کابینت کاری بوده، بنابراین دو پارامتر ارتفاع و عرض برای جایگیری یخچال مهم هستند. عمقِ یخچال اصولاً برای کابینت کاری ملاک قرار نمی گیرد.

جدول ابعاد یخچال دوقلو

برند ظرفیت عمق (سانتی متر) عرض(سانتی متر) ارتفاع(سانتی متر)
الجی 40 فوت 695 67/3 120 185
الجی 30 فوت 405 60 124 185
بوش 32 فوت 583 68/4 120 186
سامسونگ 384 65 120 180

جدول ابعاد یخچال های ساید بای ساید

برندظرفیت (لیتر) عمق (سانتی متر)عرض (سانتی متر)ارتفاع (سانتی متر)
الجی 34 فوت 930 91/2 92/3 179/7
الجی 32 فوت 821 91/2 89/8 179
الجی 30 فوت 668 73/8 91/2 179
الجی 28 فوت 598 60 90/8 177/1
بوش 30 فوت 688 85/6 92/8 181/2
بوش 28 فوت 522 72 91 177
دوو 30 فوت 656 89/6 93 180/8
دوو 25 فوت 493 81/2 92/8 180/8
هیتاچی 584 76/5 92 178
سامسونگ 34 فوت 768 78/5 90/8 177/4
سامسونگ 32 فوت 732 72/1 91/2 177/4
سامسونگ 30 فوت 684 71/2 90/8 178
سامسونگ 28 فوت 484 69/2 88/2 177/6
هایسنس 20 فوت 566 64/3 91 178/6
بکو 840 72 91 182

نکته: یخچال های بالا و پایین شامل دو درب هستند. بخش فریزر یا در بالا یا پایین قرار دارد. عموماً بخش فریزر کوچک تر از یخچال است. در این بخش جدول یخچال های بالا و پایین را مشاهده می نمایید.

برند ظرفیت( لیتر) عمق ( سانتی متر) عرض (سانتی متر) ارتفاع( سانتی متر)
سامسونگ 392 71/5 67/5 171/5
الجی 592 73 86 184
بکو 552 74/1 84 181/4

نکته: مدل دیگری از یخچال های بالا و پایین در بازار وجود دارند. به این مدل اصطلاحاً یخچال های فرنچ گفته می شود. این یخچال ها قسمت فریزشان کشویی می باشد. عموماً بخش فریزرشان در پایین قرار گرفته است.

جدول یخچال های بالا پایین فرنچ

برند ظرفیت (لیتر) عمق (سانتی متر) عرض (سانتی متر ) ارتفاع (سانتی متر)
سامسونگ 785 85/8 90/8 177/4
هیتاچی 700 80 91/5 183/5
بکو 825 86/1 90/8 185

ابعاد یخچال دور این دور Door in Door

یخچال های دور این دور در واقع نسل جدیدی از یخچال های ساید بای ساید هستند. تفاوت اصلی این یخچال قرار گیری یک درب بر روی درب اصلی یخچال است. از لحاظ ابعاد نیز به ابعاد ساید بای ساید نزدیک هستند. اما جهت تسهیل در امر خرید شما در اینجا جدول مختصات ابعاد این نوع یخچال را نیز قرار می دهیم.

جدول ابعاد یخچال دور این دور

برند ظرفیت (لیتر) عمق( سانتی متر)عرض(سانتی متر)ارتفاع( سانتی متر)
الجی 34 فوت 930 لیتر 92/3 91/2 179/7
الجی 32 فوت 757 لیتر 91/2 90/7 179

۳- آیا بودجه خرید تقاضا می دهد؟

اکنون به یکی از مهم ترین نکات از 8 نکته طلایی خرید یخچال رسیده‌ایم؛ بودجه. این شاید مهم ترین عامل در انتخاب یخچال باشد. با توجه به اوضاع اقتصادی روز بسیار مهم است که خرید شما نسبت به هر زمان دیگری هوشمندانه تر باشد. بدون شک بودجه تعیین شدهٔ شما در خرید یخچال مهم است. اجازه دهید به شما در بهینه تر نمودن خرید کمک نماییم. اگر شما فضای کوچکی در اختیارتان هست، پولتان را صرف خرید ساید بای ساید نکنید. دوقلو هم نخرید که برایتان مایهٔ عذاب خواهد شد. یخچال بالا پایین یا فرنچ بخرید کفایت می کند. لطفاً به این نکته دقت نمایید که تکنولوژی روز دنیا در بیشتر یخچال های حال حاضر بازار بکار گرفته شده است. برای مثال در بین یخچال بوش و ال‌جی نیازی به هزینه بیشتر نیست تا بوش بخرید. با همان الجی هم کارتان راه می‌افتد، شاید هم بهتر. پس بهینه خرج کنید.

۴- تعداد اعضای خانواده را در هنگام خرید یخچال در نظر بگیرید.

در نظر گرفتن تعداد اعضای خانواده برای خرید یخچال موضوع بسیار مهمی است. اگر یک زوج جوان هستید و حالا حالا ها به تعداد اعضای خانواده تان اضافه نمی‌شود، یک یخچال بالا پایین بخرید. شاید بگویید چرا؟ طول عمر مفید یخچال ۱۵ تا ۲۰ سال است. شما اگر دوقلو یا ساید بای ساید بخرید، تا ۱۵ سال آینده تکنولوژی پیشرفته تری خواهد آمد. ۱۵ سال بعد شما به یخچال بزرگ تری نیاز دارید، چون به تعداد اعضای خانواده تان اضافه شده است. آن موقع یخچال بزرگ‌ تری لازم دارید. یخچال های بزرگ برای خانواده های پرجمعیت تر مناسب هستند. البته یک نکته ظریف نیز حائز اهمیت است. اگر شما در طول ماه یک یا دو بار خرید می کنید، قطعاً به فضای بزرگ تری جهت نگهداری مواد غذایی نیاز دارید. در این صورت خرید یخچال دوقلو یا ساید بای ساید توجیه‌ پذیر است.

۵ – برچسب مصرف انرژی یخچال

برچسب مصرف انرژی

پنجمین نکته از 8 نکته طلایی خرید یخچال، توجه به برچسب مصرف انرژی یخچال است. امروزه اکثر لوازم خانگی بزرگ دارای برچسب های انرژی هستند. با توجه به گران شدن هر روزهٔ برق در کشور توجه به این نکته حائز اهمیت است. بر روی برچسب های انرژی علایمی با حروف انگلیسی و طیف رنگی از قرمز تا سبز مشاهده می شود. حروف انگلیسی با D شروع و به +++A ختم می شود. اگر یخچالی رده مصرف انرژی آن D ،C ،B باشد، از لحاظ مصرف انرژی پر مصرف است. از لحاظ اقتصادی نیز توجیه اقتصادی ندارد. اما رده مصرف انرژی A مناسب است. این رده به چهار زیر گروه تقسیم خواهد شد. +++A بهترین رده ی مصرف انرژی یک وسیله است. طیف رنگ نیز از قرمزِ پر مصرف تا سبزِ کم مصرف می باشد. بنابراین برچسب مصرف انرژی یخچال که علامت حرف A و رنگ سبز را دارا باشد، بهترین گزینه برای انتخاب خواهد بود.

۶ – موتور یخچال

موتور یخچال

شاید این نکته مهم ترین نکته از 8 نکته طلایی خرید یخچال باشد. به طور کلی دو نوع کمپرسور یا موتور یخچال وجود دارد : ۱- موتور معمولی ۲ – موتور اینورتر. موتور های معمولی همان موتور های مشکی رنگ و تقریباً بیضی شکلی هستند که در اغلب یخچال ها به خصوص یخچال های قدیمی استفاده می شوند. با پیشرفت تکنولوژی و به میدان آمدن نوآوری های نوین در موتور یخچال نیز تحولی شکل گرفت. موتور های نسل جدید یخچال اینورتر خطی هستند. این موتورها دارای تکنولوژی بسیار بالا تری به نسبت موتور های معمولی می باشند. این موتور ها صدای بسیار پایین و مصرف برق پایینی نیز دارند. ضمن آنکه از طول عمر بالا تری نیز برخوردارند. تکنولوژی به کار رفته در این موتور ها به طور کلی متفاوت از موتورهای معمولی است. طراحی آن باعث ایجاد صدای کم و اصطکاک کم تر می شود. این مزیت موتور یخچال هنگام خرید اولویت و سطح انتظار را بالا می برند.

۷ – امکانات خاص یخچال را با توجه به نیاز خودتان در نظر بگیرید.

از لحاظ کلی تقریباً اکثر یخچال ها مثل هم هستند. به خصوص در برند های معروفی مثل بوش، ال جی، سامسونگ و هیتاچی. اما کاملاً طبیعی است که تفاوت هایی با هم داشته باشند. برای مثال؛ هیتاچی با درب های آینه ای به شکل منحصر به فردی یخچال تولید می کند. اما داستان فراتر از یک درب است. امروزه یخچال هایی در بازار هستند که به وای فای متصل می شوند. شما در هر نقطه کره زمین باشید، می توانید تمام موارد یخچال را کنترل نمایید. برای مثال؛ از دما گرفته تا میزان یخ، قفسه خالی، تعداد تخم مرغ ها، حجم آب مخزن آبریز و… در گوشی موبایل تان تمام این موارد قابل رویت است. قفسه های مخصوص گوشت، سبزی و کنترل دمای هر کدام نیز جزو آپشن های یخچال ها به شمار می روند. داشتن بوفه نیز از دیگر امکانات یخچال های مدرن است.

۸ – رنگ یخچال و هارمونی آشپزخانه

فضا های شهری روز به‌ روز به سمت مدرن تر شدن گرایش پیدا می کنند. امروزه طراحی داخلی منازل به یک صنعت پر طرفدار تبدیل شده است. طیف گسترده‌ ای از امکانات روز دنیا در فضا های منازل تعبیه شده اند. فضای آشپزخانه ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. این فضا ها با تم رنگ خاصی طراحی و دیزاین خواهند شد. امروزه دو رنگ بسیار محبوب نقره‌ای و سفید برای اکثر لوازم خانگی در نظر گرفته می‌شود. این دو رنگ در ایران نیز بسیار پرطرفدار هستند. هنگام خرید یخچال به بقیه لوازم آشپزخانه دقت کنید. اگر نقره ای هستند یخچال نقره ای بخرید. اگر سفید بودند سفید انتخاب بهتری است. با این کار هارمونی آشپزخانه به هم نمی‌ خورد. صد البته رنگ سیاه نیز طرفدارانی دارد. هیتاچی چندین مدل یخچال به رنگ مشکی تولید کرده است. پس نگران رنگ‌ مشکی نباشید.

سِت بندی کردن لوازم آشپزخانه با همدیگر مستلزم رعایت نکات اساسی به هنگام خرید می باشد. 8 نکته طلایی خرید یخچال بیان شده در این مقاله برای افزایش سطح آگاهی مخاطبان جهت انتخاب بهترین گزینه برای بهترین خرید ارائه شده است.

داوین کالا

تاریخچه ای کوتاه از ذخیره غذا

از دیرباز انسان به فکر ذخیره مواد غذایی بوده است. صفحات تاریخ پر است از ارائه روش های مختلف توسط اقوام مختلف. پیشینیان برای انبار حبوبات، کندو را اختراع کردند. برای ذخیره گوشت، روش دودی کردن به نظر روش مناسبی بود. این روش هنوز هم در قسمت هایی از آلاسکا توسط شکارچیان گوزن و ماهی گیران استفاده می شود. در مناطق سرد سیر کره زمین که دما به زیر صفر می رسد، ذخیره گوشت راحت است. اما در مناطق گرمسیری چطور؟ در این مناطق انسان از یک روش هوشمندانه استفاده می کرد. استفاده از دیگ های مسی و نمک و بستن درب دیگ تا جایی که هوا به داخل آن نفوذ نکند. با اختراع برق یخچال به بازار عرضه شد. مسیر تولید یخچال نیز پر فراز و نشیب بود. از یخچال های نفتی با گاز آمونیاک گرفته تا یخچال های پیشرفتهٔ امروزی با گاز R600a.

سخن پایانی

بدون شک نظرشما برای خرید یخچال اولویت دارد. این شما هستید که قرار است هر روز از یخچال تان استفاده نمایید. چه خوب است که از دیدن آن لذت هم ببرید. بدون داشتن دغدغه می توانید با رعایت این 8 نکته طلایی خرید یخچال که با شما در میان گذاشتیم، یک انتخاب بهینه داشته باشید. لطفاً هنگام خرید یخچال به موتور آن دقت نمایید. ترجیحاً یخچالی بخرید که موتور اینورتر خطی داشته باشد. باز و بسته نمودن بیش از حد درب باعث اتلاف انرژی خواهد شد. یخچال های بوفه دار در این مورد صرفهٔ اقتصادی دارند. با خرید یک یخچال بوفه دار دیگر نیازی به باز نمودن مداوم درب اصلی نیست. به یاد داشته باشید لازم نیست همیشه گران‌ ترین خرید را انجام دهید تا خوب باشد. با هزینه کمتر نیز می توانید یخچال خوب و با کیفیتی تهیه نمایید.

***برای کسب راهنمایی بیشتر در زمینه خرید یخچال می توانید با کارشناسان داوین کالا تماس بگیرید.***

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *